JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

woke mozgalom

woke mozgalom szó jelentése

A "woke mozgalom" eredetileg az Egyesült Államokban alakult ki, és egy olyan társadalmi-politikai mozgalomra utal, amely a társadalmi igazságosságot és a rasszizmus, szexizmus, homofóbia és más társadalmi egyenlőtlenségek elleni küzdelmet helyezi előtérbe. A "woke" szó angolul azt jelenti, hogy valaki felébredt vagy tudatosult a társadalmi problémákban, és kritikus gondolkodást alkalmaz azok megértésére és kezelésére. A woke mozgalom a magyar nyelvben is használatos, ám a jelentése és fogalma nem mindig teljesen megegyezik az eredeti angol jelentéssel. Magyar kontextusban a "woke mozgalom" gyakran használják olyan emberek vagy csoportok leírására, akik túlzottan politikailag korrektek vagy túlzottan érzékenyek az esetleges sértő tartalmakra. A felhasználás során ezért gyakran negatív árnyalatú lehet, és ellentétben állhat az eredeti mozgalom céljaival és értékeivel.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "woke mozgalom" kifejezés eredetileg az afroamerikai közösségben jelent meg az Egyesült Államokban a 20. század végén. Az "ébredt" vagy "felébredt" jelentést hordozza magában, és arra utal, hogy az emberek felismerik és tudatosak lesznek a társadalmi igazságtalanságokról, faji diszkriminációról és egyenlőtlenségekről.

A "woke" kifejezést először a jazz és hiphop kultúrában használták az afroamerikai közösség tagjai, hogy a szociális tudatosságot és politikai aktivizmust fejezzék ki. Az 1960-as évek polgárjogi mozgalma nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ez a fogalom elterjedjen az afroamerikai közösségen belül.

Az "ébredt" kifejezés népszerűsége azonban a 2010-es években kezdett globálisan terjedni. A közösségi média és az internet lehetőséget nyújtott arra, hogy a társadalmi igazságosságért küzdő mozgalmak szerveződjenek és kommunikáljanak egymással. Az "ébredt" jelző így általánosabb lett, és nemcsak az afroamerikai közösséghez köthető, hanem kiterjedt más társadalmi igazságossági kérdésekre is.

Az "ébredt" kifejezés etimológiája az afroamerikai közösség szlengjéből származik, és jelentőségteljesen tükrözi azt a folyamatot, amikor az emberek felismerik és elutasítják a rasszizmust és más társadalmi igazságtalanságokat. Az "ébredt" jelző ma már gyakran használt fogalom a társadalmi aktivizmus és az egyenlőségért küzdő mozgalmakban.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A woke mozgalom arra törekszik, hogy felhívja a figyelmet a társadalmi igazságtalanságokra és egyenlőtlenségekre.
2. Az utóbbi években egyre többen csatlakoznak a woke mozgalomhoz, ami azt jelenti, hogy éberebben figyelnek az elnyomás jeleire és kiállnak az áldozatok mellett.
3. Az online térben gyakran találkozhatunk woke aktivistákkal, akik fontos társadalmi kérdésekről beszélnek és vitáznak.
4. A woke mozgalom szembeszáll a rasszizmussal, szexizmussal, homofóbiával és más diszkriminációval szemben.
5. Bár sokan támogatják a woke mozgalmat, vannak olyanok is, akik kritikát fogalmaznak meg vele szemben, mondván túlzott politikai korrektséghez vezet.
6. A woke mozgalom arra ösztönzi az embereket, hogy ne csak elfogadják a meglévő társadalmi rendszert, hanem kérdéseket tegyenek fel és változtassanak rajta.
7. Sok híresség is kiáll a woke mozgalom mellett és használja hírnevét annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet fontos társadalmi ügyekre.
8. A woke mozgalom fontos része a kulturális érzékenyítésnek, amely arra tanít, hogy tiszteljük és megértsük más kultúrák sajátosságait.
9. A woke mozgalom célja, hogy a társadalom egyenlőbb legyen mindenki számára, függetlenül az ember származásától, nemi identitásától vagy szexuális orientációjától.
10. A woke mozgalom képviselői gyakran használnak hashtaget, például #BlackLivesMatter vagy #MeToo, hogy felhívják a figyelmet fontos társadalmi problémákra.

Rokonértelmű szavak

tudatosult mozgalom, felébredt mozgalom, tájékozott mozgalom

Fonetikus átírás

/wəʊk məʊv.mə.ləm/

Betűrendben közeli szavak

win win, wok, woke, woke ideologia, woke kultura, woke mozgalom, wokeness, wunderwaffe, xoanon, zamorano, zenkolo,